wtorek, 19, październik 2021

Mistrzostwa Polski Seniorów

 

W dniach 05 – 08.07.2018 roku zawodnicy klubu „Tarcza” Goleniów wystartowali w Mistrzostwach Polski Seniorów, które odbyły się na wrocławskiej strzelnicy.

W kwalifikacji konkurencji karabinu dowolnego 3x40 strzałów (klęcząca, leżąca, stojąca) Marcin Majka zajął 6 miejsce z wynikiem 1151 punktów. Zawodnik „Tarczy” zakwalifikował się do ścisłej 8 zawodników co pozwoliło mu na dalszą rywalizację w finale. Finał rozgrywany jest również w trzech postawach jednak na całkiem innych zasadach. W konkurencji zawodnicy oddają 120 strzałów natomiast w finale zaledwie 45 lecz to nie koniec różnic. Zawodnicy zakwalifikowani do finału startują od zera. Finaliści oddają po trzy serie pięciostrzałowe w postawie klęczącej w czasie 200 sekund na serię, trzy serie  pięciostrzałowe w postawie leżącej w czasie 150 sekund na serię oraz dwie serie pięciostrzałowe w postawie stojącej w czasie 250 sekund na serie. Po oddaniu dwóch serii w postawie stojącej odpada dwóch najgorszych zawodników, a następnie z każdym następnym oddanym strzałem (na komendę w czasie 50 sekund) odpada jeden zawodnik aż do wyłonienia zwycięzcy.

Marcin Majka po zakończeniu serii w postawie klęczącej uplasował się na górze stawki zajmując drugie miejsce. Jego pozycja była zagrożona ponieważ różnice punktowe pomiędzy zawodnikami były bardzo niewielkie. Po strzeleniu kolejnych serii lecz już w postawie leżącej Goleniowianin zniwelował przewagę jaką miał zawodnik na pierwszej pozycji (Tomasz Bartnik – „Legia” Warszawa), oraz zapewnił sobie lekką przewagę nad pozostałymi rywalami. Po przejściu do strzałów pojedynczych już w postawie stojącej, Marcin Majka strzał za strzałem utrzymywał się na swojej drugiej pozycji, aż do momentu gdy w finale pozostało trzech zawodników. Marcin Majka z przewagą 0.9 punktu nad zawodnikiem z trzeciego miejsca oddał strzał 8.5, a jego rywal Szymon Wielgomas (klub „Lider-Amicus” Lębork) oddał strzał 9.8 co zniwelowało przewagę zawodnika „Tarczy”.

Ostatecznie Marcin Majka na Mistrzostwach Polski Seniorów zajął trzecie miejsce, walcząc z  najlepszymi zawodnikami w kraju w tym z wielokrotnymi uczestnikami Pucharów Świata i Igrzysk Olimpijskich.

 

W zawodach wystartowały również dwie drużyny „Tarczy”. Pierwsza w konkurencji karabinu 60 strzałów leżąc w składzie Jakub Cieplak, Adam Ratajczyk i Marcin Majka zajmując 6 miejsce, oraz druga w konkurencji karabinu dowolnego 3x40 strzałów w składzie Jakub Cieplak, Miłosz Bakan i Marcin Majka zajmując również 6 miejsce.

Zachodniopomorski Związek Strzelectwa Sportowego, (ZZSS) jest związkiem sportowym w rozumieniu powszechnie obowiązujących przepisów prawa, mającym na celu rozwój i upowszechnianie kultury fizycznej w zakresie sportu strzeleckiego na terenie Pomorza Zachodniego. 

Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z planowanymi zawodami lub aktualnościami strzeleckimi, zapisz się do naszego newslettera

captcha 

Wolne od SPAMu!